Mart ayı SAMEKS verileri Aydın`da açıklandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, her ayın son haftasında  açıkladığı Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini MÜSİAD Aydın Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş, "Mart ayında yaptığımız çalışmada, toplanan verilerde, bu ay sanayi endeksi önceki aya göre 9,15 puanlık artışla 58,56 değerine, hizmet endeksi ise bir önceki aya göre 9,76 puanlık artış göstererek 55,69 puana yükselmiştir. Bileşik Endeks Mart ayında 50 baz puanının üstüne çıkarak 56,52 puan olarak ölçülmüştür. Mart ayındaki 56,52 değeriyle son 17 ayın en yüksek değerine ulaşan SAMEKS iki ay sonra tekrardan 50 baz puanın üstüne çıkarak ekonomide canlılığa işaret etmiştir" dedi. dedi.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Nazım Özdemir, İç ve dış politikada yaşanan gelişmelerin, FED’in para politikası uygulamalarının, Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinin devam ettiğini belirterek, dövizin volatilitesinin de yatırımlar üzerinde bir risk unsuru olduğunu sürdürdüğünü söyledi. Özdemir, Amerikan Doları’nın, yalnızca TL karşısında değil, gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülke paralarının karşısında yaşadığı değer artışının, önümüzdeki aylarda da Türkiye ekonomisi için belirleyici olacağını ifade etti. 


27 Mart 2015 Cuma

Haber arşivi için tıklayınız →

SAMEKS'TEN
HABERLER