Mayıs 2015 Dönemi SAMEKS Verileri Muğla`da Açıklandı.

SAMEKS Mayıs 2015 verileri, MÜSİAD Muğla Şubesinin ev sahipliğinde açıklandı. SAMEKS verilerinin paylaşımı toplantısına MÜSİAD Başkan Vekili Nazım Özdemir, MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı ve Ekonomist Ahmet Akif Demirbaş, MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Sayim Akdeniz ve MÜSİAD Muğla Şubesi üyeleri katıldı.

 

MÜSİAD Başkan Vekili Nazım Özdemir, SAMEKS verilerinin hem satın alma, hem de hizmet bazında topladığı bilgilerin bir sonraki ayın nasıl olacağı konusunda bilgi verdiğini açıkladı. Güncel bazı ekonomik verileri değerlendiren Özdemir, “Dolar 2015 yılının ilk çeyreğinde oldukça hızlı bir yükselme kaydetti. Normal seyrinde belki olması gereken yerde ama birden ani sıçraması özellikle iş hayatımızda işverenlerimizi sıkıntıya soktu. Allah’tan daha önceleri hükümet bireysel olarak dolar bazında veya yabancı para bazında borçlanmayı sınırlama getirmişti. O anlamda hane halkı açısından doların bu şekilde yükselmesi çok büyük bir sıkıntı yaratmadı” dedi.

 

MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı ve Ekonomist Ahmet Akif Demirbaş, “Sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS Bileşik Endeksi, Mayıs ayında 4,69 puan artarak 57,55 değerine yükseldi. SAMEKS; Mayıs ayındaki 57,55 değeriyle son 19 ayın en yüksek değerine ulaşmış ve 50 baz puanının üzerinde yer alarak ekonomik canlılığa işaret etmiştir. Endekste gözlenen bu artışta; sanayi sektörünün 4,26 puan, hizmet sektörünün ise 4,87 puan hız kazanması etkili olmuştur” dedi.


29 Mayıs 2015 Cuma

Haber arşivi için tıklayınız →

SAMEKS'TEN
HABERLER