Şubat 2015 dönemi SAMEKS verileri Mersin`de açıkandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, her ayın son haftasında  açıkladığı Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini MÜSİAD Mersin Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Nazım Özdemir, ''Şubat ayında yaptığımız çalışmada, toplanan verilerde, bu ay sanayi endeksi önceki aya göre 5.97 puanlık artışla 49,51 değerine, hizmet endeksi ise bir önceki aya göre 2,61 puan azalma göstererek 45,92 puana inmiştir. Bileşik Endek Şubat ayında 50 baz puanının altına düşerek 46,93 puan olarak ölçülmüştür" dedi.

MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş Basın toplantısında yaptığı sunumunda” Küresel pazarlarda yaşanan durgunluğun Türkiye ekonomisi üzerine etkileri sürmektedir. Bilhassa Avro Bölgesi’nde artan deflasyon riski ve düşük büyüme problemi; ihracat yönüyle ağırlıklı olarak Avrupa ile çalışan Türkiye sanayisini olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında, döviz kurunun son aylarda Türk Lirası karşısında değer kazanması, şirketleri satın alım sürecinde etkilemiş ve böylece SAMEKS Hizmet ve Sanayi Endeksi üretim alt endekslerinde düşüşler gözlemlendiği söylenebilir” dedi.


27 Şubat 2015 Cuma

Haber arşivi için tıklayınız →

SAMEKS'TEN
HABERLER