Öne Çıkan Özellikler

 

  • MÜSİAD SAMEKS Endeksi, uluslararası örneklerinden kapsamı ve yerel ekonominin sağlığını daha iyi yansıtma özelliği açısından ayrılmaktadır. Bu alandaki çalışmalara öncülük eden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Institute for Supply Management (ISM) tarafından yürütülen Purchasing Managers' Index (PMI)’tir. Kanada’daki Ivey Purchasing Managers Index ve Markit tarafından Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede derlenen PMI endeksleri de benzerleri arasında sayılabilir.


  • SAMEKS hesaplamasında kullanılan sorular ve ağırlıkları ankete konu alan şirketlerin bir alt grubunun satın alma müdürlerinin katıldığı bir odak grubunda değerlendirilerek şirketlerin sağlığını en doğru şekilde yansıtacak şekilde belirlenmiştir. Oysa ISM PMI alt endeksleri eşit olarak, Markit ise İngiltere’de yapılan bir çalışmaya dayanarak belirlenen ağırlıkları kullanmaktadır. SAMEKS ağırlıkları yerel ekonomideki önemli faktörleri daha iyi yansıtacaktır.


  • SAMEKS hizmet ve sanayi sektörlerini kapsayan geniş bir ankete dayanır ve sağladığı alt endeksler herbir sektörün durumu hakkında bilgi verebilir. ISM PMI ve Markit Türkiye PMI ise sadece sanayi sektörüne dayanarak endeks oluşturmaktadır. Ekonominin yaklaşık 3’te 2’sini oluşturan hizmet sektöründen de veriler elde ederek, SAMEKS daha sağlıklı bir gösterge sunmaktadır.

 

SAMEKS
HAKKINDA